google-site-verification: google99ba8d191959af28.html

​انواع باتری
انواع باتری باتری ها معمولاً در وسایل خانگی و برای کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. هر باتری برای هدف مشخصی طراحی می شود و براساس نیاز مورد نظر می تواند مورد استفاده قرار گیرد. عمدتاً دو نوع باتری وجود دارد: پیل های اولیه و ثانویه. هر چند، باتری ها را می توان به چهار دسته اصلی یعنی پیل اولیه، پیل ثانویه، پیل سوختی و پیل یدک نیز دسته بندی کرد.
پیل اولیه (باتری های غیر قابل شارژ)
باتری های غیر قابل شارژ به عنوان باتری های اولیه یا پیل اولیه شناخته می شوند. باتری های اولیه، آن هایی هستند که وقتی انرژی ذخیره شده آن ها یک بار به طور کامل استفاده می شود، نمی توان دوباره از آن ها استفاده کرد. این باتری ها توسط هیچ منبع خارجی نمی توانند مجدداً انرژی ذخیره کنند. به همین دلیل است که پیل های اولیه را باتری های یک بار مصرف می نامند.
باتری یک بار مصرف
عامل اصلی کاهش طول عمر باتری های اولیه این است که در طول استفاده، قطبیده می شوند. برای طولانی کردن عمر باتری ها با کاهش اثر قطبش، از واقطبیدگی شیمیایی استفاده می شود؛ یعنی اکسید کردن هیدروژن با آب به وسیله اضافه کردن عامل اکسیدکننده به پیل. به عنوان مثال، در پیل روی-کربن و لکلانشه از منگنز دی اکسید و در پیل بانسن (Bunsen) و گرو (Grove) از نیتریک اسید استفاده می شود.
چند کاربرد پیل های اولیه به صورت زیر است:
ساعت و اسباب بازی ها
وسایل خانگی کوچک
رایانه های شخصی
اینورترها و چراغ های قابل حمل ضروری
انواع باتری های غیر قابل شارژ عبارتند از:
باتری روی-کربن
قلیایی
پیل های لیتیومی
پیل های نقره اکسید
پیل های روی-هوا
باتری روی-کربن
باتری های روی-کربن نخستین باتری های خشک تجاری هستند که نیروی خیلی کمی را تأمین می کنند و به عنوان پیل خشک شناخته می شوند. یک میله کربنی در باتری قرار می گیرد که جریان را از الکترود دی اکسید منگنز جذب می کند. این امر می تواند ۱٫۵ ولت DC تولید کند. این نوع باتری ها در چراغ قوه، رادیو و ساعت دیواری مورد استفاده قرار می گیرند.
باتری آلکالین
باتری آلکالین نیز یک باتری سلولی خشک است که از آند روی و کاتد دی اکسید منگنز تشکیل شده است. باتری آلکالین با قوطی فولادی بسته شده و قسمت بیرونی بخش داخلی با دی اکسید منگنز پر شده است. الکترولیت روی و هیدروکسید پتاسیم در مرکز باتری وجود دارد. باتری های آلکالین نسبت به سایر باتری ها چگالی بالاتری دارند. این باتری ها معمولاً در پخش کننده های صوتی، رادیو و چراغ قوه ها استفاده می شوند.

​باتری لیتیوم-یون
از آنجایی که این باتری ها چگالی توان بالایی دارند، معمولاً در الکترونیک از آن ها استفاده می شود. این باتری ها می توانند 150 وات-ساعت انرژی را در یک کیلوگرم از جرم خود ذخیره کنند. هنگام تخلیه، یون های لیتیوم از الکترود منفی به سمت الکترود مثبت و در جهت مخالف حرکت می کنند. توجه داشته باشید که داغ شدن باتری می تواند منجر به آسیب دیدگی و آتش گرفتن آن شود.

باتری نیکل-هیدرید فلز
ماده این باتری ها میان فلزی است. این نوع باتری ها طول عمر خوب و ظرفیت جریان بالایی دارند و می توانند 100 وات-ساعت انرژی را در یک کیلوگرم ذخیره کنند. همچنین، از نظر حرارتی نسبت به باتری های لیتیوم-یون مقاوم ترند. خود-تخلیه این باتری ها نسبت به سایر باتری ها بالاتر است.
​​​​​​​​​​​​​​تحویل ظرفیت نامی در نرخ تخلیه کامل و داشتن چرخه طول عمر خوب در درجه حرارت پایین از جمله مزیت های باتری نیکل-کادمیوم است.

باتری نیکل-کادمیوم
در باتری قابل شارژ نیکل-کادمیوم، از نیکل اکسید هیدروکسید و کادمیوم فلزی به عنوان الکترود استفاده می شود. این باتری هنگامی که مورد استفاده قرار نمی گیرد، قادر است ولتاژ و شارژ الکتریکی را نگه دارد و از این نظر مفید است. ایراد اصلی باتری نیکل-کادمیوم که ممکن است بعداً باعث پایین آمدن ظرفیت باتری شود این است که اگر باتریِ دارای شارژِ اندک دوباره شارژ شود، ممکن است نقطه شارژ مجدد در حافظه باتری نگه داشته شود. این اتفاق باعث می شود که هنگام رسیدن شارژ باتری به آن نقطه، ولتاژ افت پیدا کند.​​​​​​​ تحویل ظرفیت نامی در نرخ تخلیه کامل و داشتن چرخه طول عمر خوب در درجه حرارت پایین از جمله مزیت های باتری نیکل-کادمیوم است.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش